BBQ su penkiasdešimt svečių ir kiti lietuvaitės nuotykiai Meksikoje

Jau daugiau nei ketverius metus gyvenu Belgijos sostinėje Briuselyje. Darbui verčiant suktis Europos institucijų šurmulyje, net nejaučiu, kad gyvenu šioje Šiaurės Europos šalyje, veikiau sukuosi Europos sostinėje, kurioje telpa visi, nepriklausomai nuo kilmės ar kalbos. Atvykę čia, gatvėse girdėsite ne tik vietines prancūzų ir olandų, bet taip pat italų, ispanų, anglų, lenkų, arabų bei daugybę kitų kalbų, įskaitant lietuvių. Čia, be keletos vietinių draugų belgų, didžiąją bičiulių dalį sudaro tokie pat ekspatai kaip ir aš, iš Ispanijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Lenkijos, Suomijos, žinoma ir Lietuvos.

Bėgant metams Briuselyje vis labiau jaučiau, kad gyvenimą sieti ir šeimą kurti su lietuviu neteks. Ne, visai ne todėl, kad lietuviai yra „prasti“ vyrai. Priešingai, turiu jiems ilgą sąrašą komplimentų. Tačiau kiekvieni ne Lietuvoje praleisti metai tokią galimybę mažino, kol ji beveik visai išnyko.

meksika_2_300x190Susipažinę su Jaime abu supratome, kad nebesiskirsime. Mūsų lietuviškas – meksikietiškas duetas, su ilgamete gyvenimo svetimose šalyse patirtimi tiesiog sulipo. Pasimatymai, kelionės, o vėliau ir bendras gyvenimas neparodė nė vieno didelio, neišsprendžiamo kultūrinio ar tarpžemyninio skirtumo. Netgi, turiu pastebėti, kad gyvenimas su vyru, kuris gyvena savarankiškai nuo universiteto laikų yra pasaka! Jie puikiai supranta, kad namų ruošos darbai nenusidirba patys, šaldytuvas pats neprisipildo ir vakarienė pati neišsiverda. Abu esame dirbantys ir karjeros siekiantys žmonės, todėl visus buities rūpesčius dalinamės pusiau arba jais tiesiog užsiima tas, kuris tuo metu turi daugiau laisvo laiko.

Tiesa, kalbant apie virtuvės reikalus, turiu paminėti, kad lentynos lūžta nuo meksikietiškų gėrybių, o šaldymo kameroje ypatingoms progoms ar ilgesio Meksikai akimirkoms saugomos tortilijos. Taip pat, beveik kiekvienas patiekalas pagardinamas čili pipiriukais. Na bet ir čia mes stengiamės išlaikyti pusiausvyrą: aš taip pat turiu mamos uogienių ir konservuotų gėrybių vietelę, o lietuviški mėsos gaminiai šaldytuve neužsibūna.

Šių metų vasarą mes su Jaime leidomės į kol kas ilgiausią ir turiningiausią kelionę: tris savaites praleidome Meksikoje. Kelionės tikslas buvo ne tik kartu aplankyti bent kelis šios didžiulės šalies kampelius, bet ir, žinoma, susipažinti su Jaime šeima, draugais ir artimaisiais. Tiesa, pažintis su šeima prasidėjo jau gerokai anksčiau, pasitelkiant visas modernaus gyvenimo siūlomas galimybes: Skype, Facebook, Whatsapp ir pan.

Ispanų kalbą pradėjau mokytis dar prieš susipažįstant su Jaime, tad virtualiam bendravimui turėjau pagrindus. Tačiau prieš kelionę nusprendžiau pasitobulinti, tad su privačia ispanų kalbos mokytoja, likus dviems mėnesiams iki kelionės, gludinau kalbėjimo įgūdžius. Nors dalis Jaime šeimos gerai kalba angliškai, tačiau aš pati jaučiausi maloniai, galėdama suprasti bendrą šeimos pokalbį ir išreikšti save, nors ir ne visai taisyklingai. Tačiau taip atsirado bendri pokštai, o bendravimo ribos palengva išnyko.

Kalbant apie šeimą, pirmiausia, svarbu paminėti, kad Meksikoje šeima – tai ypatinga institucija. Svarbūs visi tiesioginiai ir netiesioginiai giminystės ryšiai, o artimai bendrauja visi: dėdės, pusbroliai, svainiai, brolienės, anūkai ir visi kitimeksika_3_300x190. Taip, tai šiek tiek panašu į lietuviską modelį. Skirtumas tik tas, kad šeimos, o tuo pačiu ir giminės, ten didesnės, o bendravimas garsesnis ir atviresnis.

Su Jaime šeima pirmiausiai susitikome viename pajūrio miestelyje, kuris buvo pirmoji mūsų kelionės stotelė. Tikriausiai, jaudinomės visi (aš tai tikrai), tačiau susitikimas buvo jaukus ir šiltas, o Jaime tėvai priėmė mane išskėstomis rankomis. Kaip sužinojau vėliau, mama vis užsimindavo Jaime, jog tikisi, kad aš jau paskutinė, su kuria juos supažindina. Vėliau, atvykus į Jaime gimtuosius namus, mano garbei buvo surengtas BBQ vakarėlis, kuris sukėlė, turbūt, didžiausią (tačiau malonų) šoką. Kaip jau minėjau, šeimos ir giminės didelės ir artimai bendraujančios, todėl buvo savaime suprantama, pakviesti „vos“ penkiasdešimt svečių. Iki paskutinės minutės niekas nepatvirtino savo dalyvavimo, tačiau sutartą dieną ir valandą, pamatyti geltonkasės lietuvaitės susirinko visi! Stalai lūžo nuo meksikietiškų mėsos patiekalų su aštriais padažais, visi norėjo susipažinti su manimi, ir vis prašė, kad pakalbėčiau lietuviškai. Negana to, Jaime dar pasiūlė, kad padainuočiau kokią nors tradicinę lietuvišką dainą. Nors tuo metu įspūdžių ir emocijų buvo su kaupu ir jaučiausi šiek tiek, kaip sako anglai, „overwhelmed“, tačiau dabar ta diena sukelia pačius šilčiausius prisiminimus ir vis priverčia nusišypsoti. Be to, buvo puiki proga praktikoje išbandyti ispanų kalbos žinias, nes vos keli iš visų susirinkusiųjų kalbėjo angliškai 🙂

Iš savo įspūdžių ir patirties sulipdžiau keletą patarimų tiems ir toms, kuriems teks kada nors apsilankyti Meksikoje:

Patarimas Nr.1. Pamirškite lietuvišką kuklumą ir tą „ai, kažkaip nepatogu čia paklausti/paprašyti“. Nuo pat pirmų minučių bendravimas labai šiltas, atviras, įtraukiantis. Apkabinimai, bučiniai, garsus juokas, patraukimas per dantį –tai normali bendravimo dalis. Na, šiek tiek tekilos „ant drąsos“ ir pirmyn! Bendravimo ar socialinių ribų čia nėra, svarbiausia – noras bendrauti.

Patarimas Nr 2. Meksikiečiai Meksikoje, o dažnai ir užsienio šalyse, gyvena savo bendruomenėse, tad anglų kalba, ypač tarp vyresnio amžiaus tetų ir dėdžių – retas reiškinys. Tmeksika_1_300x190ad, bent keli žodžiai ispanų kalba padės ištirpdyti ledus ir atverti duris.

Patarimas Nr 3. Meksikiečiai labai didžiuojasi savo tradicine virtuve. Tai šalis, kurioje maistas yra bendravimo priemonė, suvienijanti šeimas ir draugus. Nebijokite ragauti, gaminti kartu su visais. Pagirkite jų maistą, tai tikrai uždirbs papildomą pliusą jums!

Iš tiesų, gerai pagalvojus, visi šie patarimai pritaikomi ir atveria duris į žmonių širdis bet kurioje šalyje. Skirtumų iš tiesų nėra tiek daug, dažniau juos susikuriame patys. Todėl mano paskutinis patarimas būtų toks: nestatykime sienų kitiems ir niekas jų nestatys mums!

Adiós!

 

Daugiau apie Rūtos ir Jaime nuotykius Meksikoje ir kelioninius atradimus kitose šalyse galite rasti Rūtos kelionių bloge: https://ticketaway.wordpress.com/

 

Parašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *