Dvikalbystės dienoraštis (4) – trečia atostogų savaitė

Trečioji savaitė virto tikra darbo vaisių raškymo savaite. Vaikai pradėjo stebinti akivaizdžiu progresu. Tačiau, apie viską iš pradžių.

Šįkart kaime laiką leidome be pusbrolių – išlydėjome juos ruoštis naujiems mokslo metams. Likome tik aš, vaikai ir mano mama, vaikų močiutė. Stengiausi kuo dažniau palikti juos vienus, kasdien porą valandų miške grybaudavau. O vaikams teko rasti būdų iškomunikuoti savo poreikius angliškai nekalbančiai močiutei. Ji dar ir porą naujų lietuviškų dainelių vaikus išmokė. Žinoma, ir ji pati keletą angliškų žodžių iš anūkų išmoko. Tikri lingvistiniai mainai!

Ieškodamos naujų būdų skatinti vaikus naudoti lietuvių kalbą gudravome. Pavyzdžiui, pasakėme, kad kaimo katė supranta tik lietuviškai. Perrinkdami grybus užtvirtinom būdvardžius „mažas, „didelis“, „storas“.

Vaikus pradėjo lankyti draugai iš kaimyninio namo. Laimei, angliškai jie nekalbėjo. Tiesa, dukra bandė sukčiauti (drovėjosi kalbėti) ir ėmė bendrauti tarsi nebylė – balsu, tačiau be žodžių. Teko stabdyti ir priminti. Tačiau, vis dėlto tenka pripažinti, kad šią savaitę įvyko tam tikras kalbos lūžis, proveržis. Tai pastebėjau tiek aš, tiek mano mama. Bendraudami su mumis jie vis dažniau ir drąsiau įterpdavo lietuviškus žodžius ir net tarpusavyje kalbantis girdėjome juos vartojant lietuvių kalbą.

Aš pati anglų kalbą dar naudoju dažnai. Galbūt net per dažnai, nes kai kuriose situacijose, tikiu, vaikai gali mane suprasti ir pasakant lietuviškai, ypač kai yra atitinkamas kontekstas. Bet jau mažiau keista girdėti save bendraujant gimta kalba, Anglijoje tikrai būdavo ilgų tarpų be lietuviškų pasikalbėjimų.

Kitą savaitę atvažiuoja mūsų tėtis! Nekantriai laukiame, įdomu, kaip jis įvertins mūsų kalbinius pasiekimus.

Pabaigai, savaitės anekdotas. Draugas sako: „o dabar tu parodyk, ką turi“. Mano keturmetis: „keturi?“

______________________

Taip pat skaitykite pirmąją, antrąją ir trečiąją dvikalbystės dienoraščio dalis!

Parašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *