Kolumbija išmokė lankstumo

Gyvenu svetur apie dešimt metų. Dėl darbo tarptautinėje jaunimo organizacijoje, išvažiavau į Briuselį, o paskui į Londoną. Pastarajame studijuodama susipažinau su būsimu vyru. Pagyvenus keletą metų Londone, mano vyras gavo darbo pasiūlymą Kolumbijoje ir nusprendėme pabandyti pagyventi ten. Ir čia jau ketverti metai.

Mano nuKolumbija_ismoke_225x210omone, gyvenimas kitoje kultūroje tikrai keičia požiūrį į gyvenimą, kasdienius dalykus, keitiesi ir pats, kad galėtum geriau prisitaikyti. Gyventi kitoje kultūroje būtų labai sunku, jei nebūtų pokyčių – nuolat tektų gyventi piktai ir nepatenkintai, nes trukdytų kitų žmonių poelgiai. Iš pradžių taip ir buvo: man nepatiko kolumbiečių tvarkos suvokimas ir gamtos negerbimas, taip pat, kad namuose jie su tais pačiais batais kaip ir lauke, nuolat vėluoja. Todėl man teko šiek tiek ‘atsipalaiduoti’ ir dabar nėra taip pikta dėl vėlavimų, delsimų, pokalbių su nepažįstamais žmonėmis gatvėje. Kolumbija labai gerai išmokė būti lankščiai. Tačiau yra dalykų, dėl kurių nusprendžiau dar pradžioje nesikeisti, nes būčiau praradusi dalį savęs. Tai – mano požiūris į darbo kokybę, kelių taisyklių paisymas (kolumbiečiai vairuoja tikrai pavojingai)… Taip pat buvimas kitoje kultūroje padėjo įvertinti tai, ką davė tėvai ir Lietuva: nemokamas švietimas, daugiau mažiau lygi visuomenė. Dėl pastarojo teiginio būtų galima ginčytis ilgai, bet, pagyvenus Kolumbijoje, supranti, kas ta visuomenės atskyra ir kokias tragiškas pasekmes ji turi. Ir liūdna matyti straipsnius apie Lietuvoje gilėjančią visuomenės atskyrą…Kolumbija_ismoke_225x210_2

Iki šiol Kolumbijoje mane stebina žmonių šiltumas ir paslaugumas. Kartais sunku suprasti, kad tokioje šalyje kaip Kolumbija, su visomis problemomis, su kuriomis susiduria žmonės, galima būti ir šiltam, ir paslaugiam. Ir dar labai keista, kai nėra metų laikų, o tiksliau – jų kaita yra labai nežymi. Kartais šilčiau, kartais šalčiau, bet kiekvieną dieną saulė teka ir leidžiasi panašiu laiku. Nors gyvenu Kolumbijoje jau ketverius metus, kartais pasiilgstu rudens ar pavasario. Prieš apsigyvendama Kolumbijoje, esu viešėjusi kitose Lotynų Amerikos šalyse ir visos jos buvo labai skirtingos. Tad tikėjausi, kad ir Kolumbija bus kitokia. Aš manau, kad daugiau stereotipų perėmiau iš pačių kolumbiečių.

Kalbant apie požiūrį į užsieniečius, jis priklauso nuo to, koks tas užsenietis, nors į ‘kitus’ dažnai žiūrima palankiai ir kolumbiečiai labai noriai pasakoja apie savo kultūrą, maistą, futbolą. Kolumbiečiai yra labai išdidi tauta ir, nepaisant visų blogybių, labai didžiuojasi savo šalimi ir kultūros įvairove. Neigiamai žiūriu į tai, kad užsienietis (ypač ‘baltas’) yra ‘geresnis’. Man dažnai tenka susidurti su smalsiais žvilgsniais, ypač mažuose miesteliuose.

Kolumbija_ismoke_225x210_3Atvykau į Kolumbiją jau pramokusi ispanų kalbą ir tai tikrai labai padėjo bendrauti su vyro giminėmis, susirasti draugų. Tačiau, kaip ir kiekvienoje šalyje, taip ir Kolumbijoje, kalba turi labai daug niuansų ir mano mokymasis vis tęsiasi. Šiuo metu visas mano laikas yra skirtas mūsų mažosioms atžaloms, bet jau pradedu ieškotis rimtesnio darbo. Aš manau, kad darbo paieškos nėra labai lengvos, nesvarbu, kur būtum.

Apie Kolumbiją šiandien galiu drąsiai sakyti, kad ji man patinka: dėl gamtos grožio, žmonių įvairovės, maisto. Bet kad galėčiau tai teigti, man prirekė daug pastangų ir keletos metų. Aš manau, kad Kolumbija yra stulbinanti – tiek teigiamais aspektais ir žmonių pasiekimais, tiek neigiamais. O mano namai ten, kur mano šeima – vyras ir vaikai.

Parašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *