bendruomene baneris tekstas

orfi santuoka 620x329Apie orfi santuoką, dar vadinamą urfi, misyar ar pan., yra girdėję visi, kuriems teko planuoti santuoką vienoje iš musulmoniškų šalių. Orfi santuoka šiuo metu labiausiai yra paplitusi Egipte, bet vis populiarėjanti ir kitose musulmoniškose šalyse, pavyzdžiui Pakistane, Kuveite, Saudo Arabijoje. Apie tokio tipo santuoką sklando daugybė mitų, gąsdinimų ir net ypač baisių istorijų. Pirmą kartą susidūrusiems su tokia santuoka ji gali pasirodyti teisiškai legali ir priimtina santuokos forma, tačiau kaip apsisaugoti, kad tai vėliau netaptų dideliu nusivylimu, ar net teisinėmis problemomis?

Sudarydama orfi santuoką pora advokato kontoroje pasirašo sutartį, kuri teigia, kad ją pasirašę vyras ir moteris nuo tos akimirkos yra susituokę. Advokato kontoroje sutarties pasirašymo metu taip pat privalo dalyvauti du liudininkai. Po vos kelias minutes trukusios ceremonijos abu sutuoktiniai pasirašo ant arabiško dokumento – orfi santuokos liudijimo – ir jie jau gali gyventi šeimyninį gyvenimą. Ilgai ir laimingai? Deja, priklauso nuo to, kokiu tikslu buvo sudaryta orfi santuoka.

Esame įpratę, kad advokato kontoroje pasirašomi dokumentai yra legalūs ir abi jį pasirašiusios pusės prisiima kažkokią atsakomybę. Neretai orfi santuoka klaidingai yra lyginama su Europoje paplitusia vedybine sutartimi, kurioje yra aptariami svarbūs klausimai dėl šeimyninio gyvenimo ir turto pasidalijimo skyrybų atveju. Iš tiesų orfi sutartis nėra tas pats kaip vedybinė sutartis. Pasirašytas orfi santuokos dokumentas praktiškai nesuteikia jokios apsaugos ištekėjusiai moteriai, bet suteikia vyrui teisę gyventi su moterimi be jokių finansinių įsipareigojimų. Nuo 2000 metų orfi sutartis buvo pripažinta Egipte, bet jos suteikiama apsauga moteriai beveik nepakito. Norėdama įrodyti, kad vyras yra vaiko tėvas, ji vis tiek turi kreiptis į teismą ir bylinėtis. Orfi santuoka taip pat nėra pripažįstama ir užsienio valstybių. Orfi santuoką yra labai paprasta nutraukti – užtenka sunaikinti abu santuokos liudijimo egzempliorius ir jūsų santuoka jau nebegaliojanti. Ji nėra niekur įteisinta ar užregistruota, todėl šiandien jūs galite būti ištekėjusi, o rytoj jau nebe.

Jei vyras nuspręstų palikti žmoną ir pasiimtų abi orfi dokumento kopijas, moteriai būtų neįmanoma įrodyti, kad jie buvo susituokę ir šis vyras yra jų bendro vaiko tėvas. Prieš gerą dešimtmetį Egipto teisme buvo skaičiuojama virš 14 000 tokių bylų. Galima tik įsivaizduoti, kiek pakilo jų skaičius iki dabar. Sudarius orfi santuoką nelaimės atveju jūs netaptumėte našle/našliu ir negalėtumėte paveldėti savo vyro turto.

Santykiams pasisukus netinkama linkme ir nusprendus skirtis, jums tektų pereiti tikrą teisinę raizgalynę Egipte ar kitoje šalyje, kurioje sudarėte orfi santuoką, tam, kad išsiskirtumėte. Jeigu turite abu orfi santuokos liudijimus, užtenka juos sunaikinti ir santuoka baigta, tačiau tai itin komplikuojasi, kai jūs turite tik vieną ar neturite nei vieno dokumento. Neįtikėtina, bet norint išsilaisvinti nuo teisiškai niekur nepripažintos santuokos jums tektų smarkiai pasistengti ir išleisti nemažai pinigų teisininkų pagalbai. Jei jums itin nepasisekė ir jūsų buvęs partneris nori jums pakenkti, jam užtenka turėti abi orfi santuokos dokumento kopijas. Tokiu atveju jūs beveik neturite galimybių išsiskirti. Vyras be jūsų teisme gali legalizuoti jūsų orfi santuoką ir tada jūs jau legaliai būsite ištekėjusi. Turėdama bent vieną orfi santuokos liudijimą jūs pati turėtumėte kreiptis į teismą, legalizuoti orfi santuoką, o tada legaliai reikalauti skyrybų. Žinoma, dažnai tenka išgirsti patarimą: tiesiog ignoruok tą orfi liudijimą, jis nėra teisiškai galiojantis dokumentas ir gyvenk savo gyvenimą. Viskas bus puiku iki tos minutės, kai jūs sutiksite naują gyvenimo draugą ir nuspręsite ištekėti. Tada jūsų buvęs vyras turėdamas vis dar galiojantį orfi santuokos dokumentą galėtų kreiptis į teismą ir apkaltinti jus daugpatyste. Tai labai rimtas kaltinimas, todėl nusprendus svarbu nusprendus skirtis susitvarkyti visus dokumentus.

Net jei orfi santuoka atrodo visiškai nenaudinga moteriai, visgi kartais tenka ją pasirašyti. Pirmiausia, norint įregistruoti santuoką su egiptiečiu teisme užsienietei reikia pasirašyti orfi sutartį. Su šia sutartimi jai suteikiama 6 mėnesių vienkartinė viza santuokai sudaryti (privaloma buvusių SSRS valstybių piliečiams) ir pora santuoką įteisina teisme. Neįtikėtina, tačiau niekur negaliojanti orfi sutartis tampa pagrindu teisinei santuokos registracijai. Kita priežastis, kodėl orfi santuoka yra labai populiari, tai įstatymai, kurie neleidžia nesusituokusiems gyventi kartu. Poros dažnai pasirašo orfi sutartį tam, kad jie galėtų išsinuomoti butą kartu. Daugelis butus nuomojančių verslininkų užmerkia akis į tai, kad orfi iš tiesų nėra oficiali santuoka ir tokį dokumentą laiko pakankamu įrodymu, kad išnuomotame bute gyvena šeima. Daugelio manymu ši orfi sutartis yra paprasčiausias prostitucijos legalizavimas, todėl viešbučiai pripažįsta tik teisme sudarytą oficialią santuoką, orfi sutartį pasirašiusi pora nebus apgyvendinta viename viešbučio kambaryje.

Taigi orfi santuoka nėra tikra santuoka, bet ši sutartis yra pirmasis žingsnis užsienietėms, kurios nori ištekėti Egipte ar kai kuriose kitose šalyse. Jei jums siūloma susituokti pasirašant sutartį advokato kontoroje, patariame būti atsargioms, o vieną santuokos liudijimo egzempliorių būtinai pasilikti sau net jei visiškai pasitikite savo partneriu. Geriausia tokią sutartį pasirašyti tik tada, kai jūs kartu su partneriu planuojate savo santuoką įteisinti teisme ir po to ją užregistruoti Lietuvos Respublikos ambasadoje. Kitu atveju ši sutartis jums yra visiškai nenaudinga ir net gali virsti rimtomis problemomis.