bendruomene baneris tekstas

SURINDER SIGH 300x200Griežti Europos Sąjungos (toliau — ES) šalių imigracijos įstatymai stumia į neviltį savo piliečius, kurie nori atsivežti savo partnerius ir šeimos narius, ne ES piliečius, į savo šalį. Aukšti kriterijai ne kiekvienai porai įveikiami. Jie, gyvendami savo šalyje negali naudotis lanksčia ES laisvo judėjimo teise, kuri labai palengvina šeimų susijungimą. Laimei, dėl Surinder Singh bylos piliečiams atsirado galimybė pasinaudoti ne nacionaliniais, o ES imigracijos įstatymais.

Kas toks yra Surinder Singh?

Surinder Singh yra Indijos pilietis, kuris su savo brite žmona gyveno ir dirbo Vokietijoje kelerius metus. Vėliau jie nusprendė persikelti gyventi į Didžiąją Britaniją. Tenai jų santuoka iširo ir jie oficialiai išsiskyrė, o vietinis imigracijos departamentas (Home Office) nusprendė, kad jis turi palikti šalį ir grįžti į Indiją.

Surinder Singh šį sprendimą užginčijo Europos Sąjungos (toliau— ES) teismui siekdamas, kad jo atvejis būtų nagrinėjamas pagal ES, o ne vietinius, Didžiosios Britanijos įstatymus, t. y., jis, net ir būdamas išsituokęs su brite, galėtų likti gyventi bei dirbti Jungtinėje Karalystėje.

Ponas S. Singh šį teismą laimėjo.

Kokią įtaką ši byla padarė ES šalių piliečiams, norintiems į savo šalis atsivežti sutuoktinius?

Šios bylos baigtis sulaukė didelio ES narių nepasitenkinimo, kadangi suteikė precedentą ir galimybę jų piliečiams kur kas paprasčiau nei anksčiau legalizuoti savo šeimos narių gyvenimą ES.

Nuo šiol tie piliečiai, kurie, susituokę arba turėdami ilgalaikius santykius, buvo apsistoję kitoje ES šalyje tam tikrą laiką ir tenai vykdė Treaty Rights,vėliau gali sugrįžti į savo šalį pagal ES laisvo judėjimo, o ne nacionalinius įstatymus.

Jei jiems pavyksta įrodyti, kad jie apsistojo svečioje ES šalyje ir tenai ES pilietis tam tikrą laiką (paprastai, bent 3—4 mėnesius) gyveno dirbančiojo, studento, ar save visiškai finansiškai išlaikančio asmens statusu, tuomet jie gauna teisę pasinaudoti Surinder Singh išimtimi.

Kaip tai atrodo praktikoje?

Pavyzdys.

Lietuvė susituokė su ukrainiečiu, jie nusprendė įsikurti Lietuvoje, tačiau, neatitiko griežtų LR imigracijos įstatymų ir jam nebuvo suteikta ilgalaikė viza.

Jie išvyko į Jungtinę Karalystę (toliau — JK), pasinaudoję ES migracijos įstatymu ir nesunkiai gavę įvažiavimo vizą – EEA Family Member Residence Permit.

Čia jie išsinuomojo butą, rado darbus, užsiregistravo vietinėje sveikatos klinikoje, užrašė vaiką į darželį.

Taip jie pragyveno keletą mėnesių.

Vis dėlto, dėl jiems svarbių priežasčių, jie nusprendė grįžti į Lietuvą ir kurti gyvenimą tenai.

Dėl savo neilgo gyvenimo JK, jiems nebereikia naudotis LR nacionaliniais įstatymais prašant suteikti sutuoktiniui leidimą gyventi. Dabar jie gali kreiptis dėl ES Residence Permit gyventi Lietuvoje, pažymėdami ir įrodydami, kad jų atvejis atitinka Surinder Singh išimtį.

Pora turi pateikti dokumentinius įrodymus, kad ES pilietis svečioje ES šalyje vykdė Treaty Rights

.

Pabaigai

Po šios taisyklės priėmimo daug ES piliečių, susituokusių su ne ES piliečiais, pasiryžta avantiūrai išvykti pagyventi kitoje ES valstybėje tik tam, kad galėtų grįžti su galimybe gauti leidimus gyventi pagal ES laisvo judėjimo teisę. Gal kai kam toks veiksmas gali pasirodyti kaip apgaulė, tačiau jis yra visiškai teisėtas (tam precedentą suteikė laimėta Akrich byla).

Remiantis Europos Sąjungos Žmogaus teisės kodeksu, nei finansiniai, nei gyvenamosios vietos kriterijai negali lemti šeimos galimybių gyventi kartu.