bendruomene baneris tekstas

metock 300x200Iki pat 2008 metų nelegaliai Europos Sąjungos (toliau - ES) valstybėse gyvenantys atvykėliai iš ne ES šalių rizikavo būti deportuoti iš šalies net susituokę su ES piliečiais, susilaukę su jais vaikų. Migracijos departamento darbuotojai bei policija neretai pasirodydavo vestuvių dieną ir sulaikydavo nelegalų imigrantą prieš pat santuokos ceremoniją. Neretai poroms taip ir nebūdavo lemta dar kartą pasimatyti iki pat deportacijos.

Viskas pasikeitė po to, kai 2008 metais Airijos Respublika pralaimėjo bylą Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (toliau – ESTT) kamerūniečiui Blaise Baheten Metock (Bleizas Bachetenas Metokas).

Kas toks yra Metock?

Blaise Baheten Metock yra kamerūnietis, 2006 metų liepą atvykęs į Airijos Respubliką ir paprašęs prieglobsčio (jo prašymas 2007 metais buvo galutinai atmestas). 2006 metų spalį Airijoje jis vedė savo ilgametę partnerę ir dviejų savo vaikų motiną Hanette Eugenie Ngo Ikeng, kuri tuo metu turėjo dvigubą Kamerūno ir Jungtinės Karalystės pilietybę. Po santuokos Metock kreipėsi į migracijos departamentą prašydamas išduoti jam leidimą gyventi Airijoje kaip Europos Sąjungos pilietės šeimos nariui. Jo prašymas buvo atmestas, o Metock buvo įsakyta išvykti iš šalies. Migracijos departamentas motyvavo savo sprendimą tuo, kad vyriškis iki santuokos nebuvo legaliai gyvenęs nei vienoje iš ES valstybių.

Metock nesutiko su šiuo sprendimu ir kreipėsi į ESTT. Prie jo bylos buvo prijungtos dar trijų afrikiečių, vedusių ES pilietes (vokietę, lenkę ir britę) bylos.

Kokia buvo bylos esmė?

Buvo siekiama gauti išaiškinimą, ar legalus imigracinis statusas turi būti privaloma sąlyga ES piliečių šeimos narių leidimams gauti.

Blaise Baheten Metock atveju, jis savo žmoną pažinojo dar iki atvykstant į ES. Kiti trys ieškovai su savo antrosiomis pusėmis susipažino jau gyvendami ES. Matydama, kad Metock bylą gali pralaimėti, atsakovė (Airijos Respublika) siekė, kad bent išliktų sąlyga, jog pora turi būti pažįstama iki atvykstant į ES erdvę.

Tačiau ESTT sprendimas buvo netikėtas ir vienareikšmis: ieškovų skundas buvo visiškai patenkintas.

Kokią reikšmę turėjo šis ESTT sprendimas?

Šis sprendimas pakeitė nelegalių imigrantų, besituokiančių ar susituokusių su ES piliečiais ir pilietėmis, statusą bei jo įteisinimo procesą.

Nuo to laiko ES narės nebeturi teisės sudaryti papildomų kliūčių šių porų santuokos įregistravimui. Poroms nebereikia baimintis, kad vestuvių dieną atvyks policija suimti nelegalų imigrantą.

Migracijos departamentai nebeturi kreipti dėmesio į nelegalių imigrantų statusą svarstant leidimus gyventi.

Poroms nebereikia įrodyti, kad jos buvo pažįstamos dar prieš ne ES piliečiui atvykstant į ES.

ES narėms palikta teisė nubausti nelegalų imigrantą dėl imigracinių įstatymų pažeidimo, tačiau bausmė negali atskirti nuo šeimos ir turi būti adekvati ir proporcinga.

Šaltiniai:

www.parliament.uk

www.brusselsjournal.com

www.freemovement.org.uk