Klausimai, susiję su gyvenimu Jungtinėje Karalystėje

Šioje skiltyje rasite svarbios informacijos Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančioms mišrioms šeimoms: leidimus gyventi JK, santuokos, sudarytos JK, bei JK gimusio vaiko įtraukimą į apskaitą Lietuvoje, JK pilietybės suteikimas LR piliečių vaikams.

Taip pat norėtumėme atkreipti jūsų dėmesį, kad skiltyje ES/EEE teisė nurodyta informacija galioja visoms ES/EEE šalims, įskaitant ir JK, taigi nepamirškite užsukti ir ten.

bendruomene baneris tekstas

pilietybe nelegalams 300x2002014 metų vasarą Jungtinės Karalystės (toliau JK) 2011.05-2015.05 metų JK parlamento kadencijos vidaus reikalų ministrė Teresa Mei (angl. Theresa May) gavo vyriausybinės audito komisijos (angl. government watchdog) ataskaitą, kurioje pabrėžiama, kad iki šiol buvo labai atmestinai tikrinamos JK pilietybės prašančių asmenų charakteristikos. Kritikuota, kad perdėtai buvo pasitikima tiesiog asmens parašu po gero elgesio deklaracija. 2014 metų gruodžio 11 dieną įsigaliojo sugriežtinti „gero charakterio“ kriterijai.

Pasak vyriausybinės audito komisijos, darbuotojai, atsakingi už paraiškų pilietybei gauti peržiūrą, labai paviršutiniškai tikrindavo pareiškėjų kriminalinę praeitį. Ši patikra apsiribodavo užklausa JK policijos departamentui apie asmenį, tačiau jokie patikrinimai nebūdavo atliekiami jo pilietybės šalyje. Pasitaikė atvejų, kai pilietybė buvo suteikta asmenims, nuteistiems už smurtinius nusikaltimus savo pilietybės šalyje.

Minėta ataskaita inicijavo poreikį iš naujo apibrėžti gerą potencialaus JK piliečio charakteristiką, bei nusakyti, kokie nusikaltimai, pažeidimai ir prasižengimai lemia, kad asmuo nebeatitinka „gero elgesio“ kriterijaus. Teresos Mei komanda nusprendė, kad be smurtinių nusikaltimų, terorizmo, sukčiavimo ir kitų teistumų, imigraciniai pažeidimai nuo šiol taip pat lems, kad „gero charakterio“ kriterijus bus laikomas neįvykdytu.

Pagal 2014 metų gruodžio 11 dieną paskelbtas JK pilietybės suteikimo įstatymo pataisas, asmenų, kurie per paskutinius 10 metų pažeidė imigracinius įstatymus, JK pilietybės prašymo paraiškos bus atmetamos. Tai apima pažeidimus, kai asmenys neteisėtai įvažiavo į šalį, neteisėtai joje pasiliko, neteisėtai dirbo, apsimetė esantys kitos valstybės piliečiais ir kt.

Net ir tie asmenys, kurie vėliau įteisino savo statusą JK, negalės kreiptis dėl šios šalies pilietybės 10 metų nuo tada, kai liovėsi pažeidinėję imigracines taisykles.

Pora pavyzdžių:

- Asmuo atvyko į JK su galiojančia viza, tačiau jai pasibaigus neišvyko iš šalies. Po kelių metų neteisėto gyvenimo JK jis sutiko ir įsimylėjo ES šalies pilietę, jie susituokė ir pagal ES/EEE (Europos Ekonominės Erdvės) įstatymus įteisino imigranto statusą. Pagal JK įstatymus, dėl savo imigracinės istorijos šalyje jam bus taikomas 10 metų draudimas ir kreiptis dėl pilietybės jis galės tik praėjus dešimčiai metų nuo savo statuso įteisinimo.

- Asmuo neteisėtai kirto JK sieną ir paprašė prieglobsčio, kuris vėliau jam buvo suteiktas. Nepaisant to, kad jis pagrįstai tapo pabėgėliu, jis vis tiek neišvengs naujojo draudimo ir pilietybės galės prašyti tik po 10 metų.

Primename, kad iki šiol nelegalūs imigrantai, susituokę su piliečiais iš EEE šalių, po 5 metų įgydavo nuolatinį leidimą gyventi JK (su sąlyga, kad EEE pilietis visus 5 metus vykdė Treaty Rights, o dar po metų galėjo kreiptis dėl JK pilietybės.

Norėdami daugiau pasidomėti naujais reikalavimais „gero charakterio“ kriterijui, spauskite čia.  Apie imigracinius pažeidimus rašoma 9.5 - 9.8 punktuose (imtinai).

 

Šaltiniai

www.gov.uk

www.theguardian.com

www.freemovement.org

www.gherson.com