Klausimai, susiję su gyvenimu Jungtinėje Karalystėje

Šioje skiltyje rasite svarbios informacijos Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančioms mišrioms šeimoms: leidimus gyventi JK, santuokos, sudarytos JK, bei JK gimusio vaiko įtraukimą į apskaitą Lietuvoje, JK pilietybės suteikimas LR piliečių vaikams.

Taip pat norėtumėme atkreipti jūsų dėmesį, kad skiltyje ES/EEE teisė nurodyta informacija galioja visoms ES/EEE šalims, įskaitant ir JK, taigi nepamirškite užsukti ir ten.

bendruomene baneris tekstas

JK santuoka 300x200Po to, kai 2008 metais kamerūnietis Blaisas Bahetenas Metockas (angl. Blaise Baheten Metock) laimėjo bylą prieš Airijos Respubliką (daugiau skaitykite čia), Jungtinė Karalystė (toliau JK), kaip ir kitos Europos Sąjungos (toliau ES) valstybės nebeturėjo teisės sudaryti kliūčių ES piliečiams tuoktis su užsieniečiais iš ne ES šalių. Keletą metų šios poros džiaugėsi lygiomis santuokos sudarymo sąlygomis su britais. Deja, nuo šių metų kovo 1-osios įsigaliojo nauja, sugriežtinta tvarka santuokų registravimui tarp ES piliečių ir ne ES piliečių.

Pralaimėtos bylos dėl imigrantų iš ES teisių Europos Teisingumo Teisme, sutapusios su recesijos pradžia JK, padidino priešpriešą tarp JK piliečių, senbuvių ir naujakurių imigrantų. Sustiprėjo nacionalistinės nuotaikos, gimė tokie judėjimai, partijos, kaip English Defence League (EDL), UK Indepencence Party (UKIP) ir kt. Vis didesnį spaudimą riboti imigraciją jautė didžiosios partijos ir valdančioji konservatorių bei liberalų koalicija.

Paskutinis lašas visuomenės ir vyriausybės kantrybės taurėje buvo kunigo Natano Ntegės (angl. Nathan Ntege) išteisinimas, laimėjus fiktyvių santuokų bylą. Jis buvo kaltinamas sudaręs kelis šimtus fiktyvių santuokų. Po jo paskyrimo į vieną pietų Londono bažnyčių, santuokų joje padaugėjo nuo 5 per metus iki 10 per savaitę.

Vis dėlto teismas pripažino kunigą nekaltu, nes įstatymas neįpareigojo santuokų sudarytojų (kuriais gali būti ir kunigai) identifikuoti fiktyvias santuokas sudarančias poras bei pranešti apie jas migracijos departamentui.

Taigi, vyriausybė suskubo kurti papildomus reikalavimus ES piliečių santuokoms su ne ES piliečiais bei naujas atsakomybes santuokų registratoriams.

Pagal naujas taisykles registratoriai, jei jiems kyla įtarimų, kad pora gali būti fiktyvi, turi pranešti apie tai migracijos departamentui. Šis gauna teisę sustabdyti santuokos ceremoniją tyrimo tikslais iki 70 dienų. Prailgintas ir santuokos laukimo laikas — nuo 15 iki 28 dienų.

Šie reikalavimai sulaukė nepasitenkinimo iš santuokas sudarančių instancijų. Pasak jų, įstatymas įsigalioja nesuformulavus požymių, pagal kuriuos reikėtų įvertinti porų ketinimų nuoširdumą, bei neapmokius darbuotojų tuos požymius identifikuoti praktiškai. Taip pat pažymima, jog registratoriams padaugėja pareigų, tačiau atlyginimas išlieka koks buvo.

Nepaisant kritikos, naujieji reikalavimai jau įsigaliojo.

Priminsime, kad norint įregistruoti santuoką su ne ES piliečiu, lietuviams, kaip ir kitiems ES piliečiams, reikia pateikti dokumentus vietinei civilinės registracijos įstaigai (angliškai Register Office). Kokius dokumentus reikia pateikti, sužinosite pasiskambinę telefonu arba nuėję į savo rajono civilinės registracijos įstaigą. Santuokos registravimui reikalingų dokumentų sąrašas išlieka toks pats, kaip ir bet kuriai kitai porai.

ATNAUJINTA (13/03/2015): Tais atvejais, kai vieno iš besituokiančių imigracinis statusas turi apribojimų (pvz., studento viza, besibaigianti darbo viza), arba jis/ji neturi jokio teisėto imigracinio statuso (pasibaigusi viza, neteisėtas įvažiavimas į šalį) civilinės metrikacijos darbuotojai privalo perduoti poros duomenis migracijos departamentui (angliškai Home Office) siekiant išsiaiškinti, ar santuoka nėra fiktyvi. 

 

 

Šaltiniai:

BBC

The Telegraph