Klausimai, susiję su gyvenimu Jungtinėje Karalystėje

Šioje skiltyje rasite svarbios informacijos Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančioms mišrioms šeimoms: leidimus gyventi JK, santuokos, sudarytos JK, bei JK gimusio vaiko įtraukimą į apskaitą Lietuvoje, JK pilietybės suteikimas LR piliečių vaikams.

Taip pat norėtumėme atkreipti jūsų dėmesį, kad skiltyje ES/EEE teisė nurodyta informacija galioja visoms ES/EEE šalims, įskaitant ir JK, taigi nepamirškite užsukti ir ten.

bendruomene baneris tekstas

mccarthy byla 300x200Iki šiol Europos Sąjungos (toliau ES) piliečių šeimos nariai, ne ES piliečiai, turintys leidimą gyventi vienoje iš ES valstybių, norėdami keliauti į Jungtinę Karalystę (toliau JK) turėdavo gauti leidimą, vadinamą Family Permit. Leidimo išdavimo procedūra neretai užtrukdavo net iki keleto mėnesių, o JK imigracijos tarnybos savavališkai reikalaudavo  įvykdyti daugiau sąlygų, nei yra būtina pagal ES teisę. 2014 metų gruodžio 18 dieną Šonas Makartis (angl. Sean McCarthy) laimėjo bylą prieš JK imigracijos tarnybą Europos Teisingumo Teisme (toliau ETT), pastarojo išaiškinimu, JK bus nebeleista reikalauti įvažiavimo leidimų iš ES piliečių šeimos narių, gyvenančių ES.

Kas toks yra Šonas Makartis?

Šonas Makartis yra Airijos bei JK pilietis, ilgus metus gyvenantis ir dirbantis Ispanijoje, vedęs kolumbietę. JK Š. Makartis turi nekilnojamo turto, todėl dažnai tenai keliauja. Deja, kiekvieną kartą vykstant į JK jo žmona privalėjo gauti Family Permit.

Pora pavargo nuo besikartojančių leidimo prašymo procedūrų, ilgo atsakymo laukimo, todėl 2012-aisiais metais Š. Makartis pradėjo teisinę kovą prieš JK imigracijos departamentą.

2014 metų pabaigoje byla pasibaigė ieškovo naudai.

Ką reiškia bylos baigtis?

ETT išaiškino, kad JK reikalavimas ES piliečių šeimos nariams, gyvenantiems kitoje ES valstybėje, gauti leidimus keliaujant į UK yra neteisėtas.

Pasak ETT, ES piliečių šeimos nariai, keliaujantys drauge su ES piliečiu, kirsdami JK sieną teprivalo įrodyti savo šeimyninį ryšį su ES piliečiu (santuokos liudijimu, gimimo liudijimu ir pan.) ir teisę gyventi kitoje ES šalyje (galiojančiu leidimu gyventi). Jokie kiti reikalavimai neturi būti keliami.

Kaip reagavo JK?

JK vyriausybės įgaliotas atstovas pakomentavo, kad valstybė yra nusivylusi šios bylos baigtimi. Jis taip pat pažymėjo, kad byla perduota Aukščiausiajam Teismui, todėl vis dar tikimasi, kad šis sprendimas nebuvo galutinis.

Dėl JK pateiktos apeliacijos, ETT nuosprendis kol kas nėra įsigaliojęs. Tai reiškia, kad iki šiol JK pasilieka teisę reikalauti ir ES piliečių šeimos narių kreiptis į imigracijos tarnybą dėl leidimo įvažiuoti keliaujant į UK.

 

ATNAUJINTA 07/04/2015. Kol buvo ruošiamas šis straipsnis, tapo žinoma, kad JK pralaimėjo apeliaciją teisme ir buvo įpareigota nedelsiant pakeisti imigracijos taisykles atsižvelgiant į aukščiau minėtą ETT nutarimą. Deja, kaip ir buvo galima tikėtis, JK pasistengė kaip įmanoma labiau suvaržyti šio nutarimo taikymą ir ne visi galės pasinaudoti teise atvykti į JK neprašant šeimos nario leidimo įvažiuoti (angl. Family Permit).

Nuo 2015 metų balandžio 6 dienos visi ne ES/EEE piliečiai(-tės), susituokę su ES/EEE pilietėm(-čiais) ir turintys leidimą gyventi bent vieno iš ES šalių, išduotą pagal Europos Sąjungos teisę (Article 10 RC), gali vykti į JK kartu su sutuoktiniu(-e) arba pas jį (ją) be tikslo tenai įsikurti neprašant leidimo įvažiuoti (Family Permit).

Kitaip tariant, tai puiki žinia tiems lietuviams ir lietuvėms, kurių antrosios pusės turi leidimą gyventi vienoje iš ES/EEE šalių (bet ne Lietuvoje) ir kurie nori atvykti į JK trumpalaikiais, ne įsikūrimo tikslais (kol kas nėra aišku, kaip bus patikrinama, kokiais tikslais pora keliauja į JK).

Tačiau nusivils tie, kurie su savo antromis pusėmis (ne ES piliečiais(-tėmis) gyvena Lietuvoje ir pastarieji(-osios) turi pagal LR įstatymus išduotą leidimą gyventi. Norėdami atvykti į JK jie, kaip ir anksčiau, turės prašyti šeimos nario leidimo įvažiuoti (Family Permit).

Šaltiniai:

www.gov.uk 

www.theguardian.com

www.irishtimes.com