bendruomene baneris tekstas

2017 straipsnių tyrimasLietuviškuose naujienų portaluose pasirodantys straipsniai apie Lietuvos piliečius, sukūrusius šeimas su užsieniečiais, sukelia nemenkas diskusijas mišrių šeimų bendruomenėje. Dažnai jaučiama, kad lietuviška spauda neatspindi tikrosios mišrių šeimų realybės, pateikia tik sensacingas ir skandalingas istorijas, vardan didesnio skaitytojų skaičiaus iškreipia tikrąjį vaizdą. „Mišri šeima“ komanda atidžiai sekė 2017 metais lietuviškoje spaudoje pasirodančius straipsnius apie mišrias šeimas ir pabandė patvirtinti arba paneigti kai kuriuos dažniausiai girdimus teiginius.

2016 statistika 620x329Lietuvės moterys 2016 metais sudarė 2441 santuoką su užsienio šalių piliečiais, t. y. 103 santuokomis daugiau nei 2015 metais.


santuokos moterys 2015santuokos vyrai 20152015 metais, lietuvės moterys sukūrė daugiau mišrių santuokų (2338) nei lietuviai vyrai (920). Lietuvės moterys dažniausiai tuokėsi su ES piliečiais (53%), JAV ir Kanados piliečiais (15%), ir Europos šalių (ne-ES) piliečiais (10%).

Lietuviai vyrai dažniausiai vedė slaves (ruses, ukrainietes, baltaruses, 71%) ir ES pilietes (17%). Panašias tendencijas matėme ir 2014 metais.

FIKTYVIOS_SANTUOKOS_300x200.jpgKAS YRA FIKTYVI SANTUOKA IR KAIP DAŽNAI JOS SUDAROMOS?

Fiktyvi santuoka – tai santuoka, sudaryta su tikslu gauti vienpusės ar abipusės naudos ar privilegijų, kurias santuoka suteikia. Tai gali būti pinigai, imigracija, teisė gyventi šalyje, pilietybė, teisė dirbti vienam arba abiems sutuoktiniams.

Nors fiktyvių santuokų problema dažnai eskaluojama visuomenėje, statistika rodo, kad ES šalyse jų sudaroma nedaug, ir nuolat mažėja įvairių prevencijos bei intervencijos priemonių dėka: šalių vyriausybės vykdo efektyvias kontrolės programas, daugiau dėmesio skiriama atsakingų darbuotojų apmokymui, griežtėja reikalavimai dokumentams, reikalingiems santuokos sudarymui. Taip pat vykdoma vis daugiau vyriausybinių ir socialinių akcijų, kurių tikslas – supažindinti žmones su teisinėmis fiktyvios santuokos pasekmėmis (baudos, įkalinimas, deportacija iš šalies be teisės grįžti) bei kur turėtų kreiptis piliečiai, įtariantys ar žinantys apie fiktyvios santuokos sudarymą ar ketinimą ją sudaryti.

vaikugrobimai300TARPTAUTINIS VAIKŲ GROBIMAS, KAI TAI VYKDO VIENAS IŠ TĖVŲ

Vaiko pagrobimas apibrėžiamas kaip vaiko išvežimas į užsienio šalį be vaiko tėvo/motinos sutikimo. Visuomenėje vyrauja įsitikinimas, kad savo vaikus grobia dažniausiai tėvai, ir ypač tėvai iš musulmoniškų kraštų. Tačiau statistika rodo, kad vaikus daug dažniau pagrobia jų motinos: net 70% vaiko grobimo atvejų vaiką be tėvo sutikimo išsivežė motinos. Tarp ištekėjusių moterų šis skaičius kiek žemesnis – 62%, tuo tarpu, jeigu pagrobto vaiko tėvai nebuvo susituokę, net 77% vaiko pagrobimo atvejų įvykdė motinos. Jos dažniausiai vaikus išveža į Hagos konvencijos šalis – 69%, ir šiek tiek rečiau (54%) į šalis, kurios neprisijungusios prie Hagos konvencijos. 85% visų pagrobtų vaikų išvežami į Hagos konvencijos šalis, likusieji 15% – į šalis, kurios neprisijungusios prie Hagos konvencijos.