bendruomene baneris tekstas

KIEK SUDAROMA MIŠRIŲ SANTUOKŲ?

MISRIU_SEIMU_STATISTIKA_300x200.jpg2013 metais kas septinta iš Lietuvoje sudarytų santuokų buvo mišri. Šiuo atžvilgiu Lietuva nežymiai skiriasi nuo Europos Sąjungos ir Šiaurės Amerikos statistikos, kur kas šešta santuoka yra sudaroma tarp skirtingų šalių piliečių. Statistika rodo, kad mišrias šeimas dažniau kuria lietuvės moterys: du trečdaliai mišrių santuokų buvo sudarytos tarp lietuvės moters ir nelietuvio vyro, likusioji dalis atiteko lietuviams vyrams, vedusiems nelietuves. Sudaromų mišrių šeimų procentas išlieka stabilus per pastarąjį dešimtmetį ir tik nežymiai padidėjo nuo 14% iki 18%- taigi netiesa, kad sudaromų mišrių santuokų daugėja.

AR TIESA, KAD MIŠRIOS SANTUOKOS IŠYRA KUR KAS DAŽNIAU NEI VIENATAUTĖS ŠEIMOS? 

Palyginome pastarojo dešimtmečio santuokų ir ištuokų santykį ir skaičiai kalba patys už save. Panašu, kad mišrios santuokos yra nepelnytai užsitarnavusios nepatvarios santuokos reputaciją: net pusė tarp dviejų lietuvių sudarytų santuokų išyra, tuo tarpu tik kas trečia mišri santuoka baigiasi skyrybomis. Sociologai yra iškėlę hipotezę, kad didelė dalis mišrių porų išsiskiria dar prieš santuokos sudarymą, išryškėjus ne tik asmenybių, bet ir kultūriniams skirtumams. Tačiau finišo liniją – santuoką – pasiekia tik tos poros, kurios sugebėjo įveikti šiuos skirtumus, įgijo stiprius problemų sprendimo ir kompromiso ieškojimo įgūdžius, kurie turi svarbią įtaką ne tik mišrios, bet ir vienakultūrinės šeimos patvarumui.

 

MIŠRIOS SANTUOKOS PAGAL SUTUOKTINIŲ PILIETYBĘ

Lietuvės dažniausiai tekėjo už Europos sąjungos piliečių (52%) ir slavų kraštų atstovų (Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos (17%)). Mažumą sudarė tekančios už Azijos (8%), Šiaurės Amerikos (6%) ir Afrikos (3%) šalių piliečių. Lietuviai vyrai dažniausiai vedė slavų kraštų pilietes (72%), tuo tarpu Europos sąjungos (13%), Azijos (3%) ir Šiaurės Amerikos (1%) šalių pilietės sudarė mažumą tarp lietuvių vyrų išrinktųjų.

 

MIŠRIŲ ŠEIMŲ SKYRYBOS

2013 metais kas dvylikta išsiskyrusi pora buvo sudariusi mišrią santuoką. Tiek moterys (29%), tiek vyrai (74%) dažniausiai skyrėsi su slavų šalių piliečiais. Ištuokos su Europos Sąjungos piliečiais sudarė 28% tarp moterų ir 6% tarp vyrų. Lietuvės moterys rečiausiai skyrėsi su Šiaurės Amerikos (8%) ir Azijos šalių piliečiais (5%). Tarp lietuvių vyrų mažiausiai skyrybų užregistruota su Šiaurės Amerikos šalių pilietėmis (3%).

 

Parengta pagal Lietuvos Statistikos Departamento duomenis www.stat.gov.lt.